LOADING

Jakim rokiem był rok 2019 moim zdaniem?

by marcinnieweglowski grudzień 31, 2019

Rok 2019 już jest prawie za pasem. Najwyższy czas (a może i ostatnia chwila?), aby zastanowić się nad tym, co najciekawszego wydarzyło się w tym roku w marketingu online. W szczególności na pograniczu mediów społecznościowych, ePRu oraz content marketingu. 

Podsumowania są potrzebne, ponieważ pozwalają spojrzeć na pewne sprawy z szerszej perspektywy. Zazwyczaj żyjemy z dnia na dzień – gonią nas codzienne terminy, taski i deadline’y. Ważne jest, aby od czasu do czasu zatrzymać się i dokonać oceny tego, co było. Wymienię zatem najważniejsze aspekty, które wydarzyły się w mijającym roku.

Facebook 

Grupy na Facebooku ciągle rosną w siłę, stając się jeszcze ważniejszym elementem serwisu Zuckerberga. Tak naprawdę to zastępują one ludziom popularne niegdyś internetowe fora. W tym roku pojawiły się “Work group”- grupy dedykowane specjalnie dla firm. Grupy te są fajnym haczykiem, za pomocą którego (tak zakładam) Facebook będzie chciał lepiej profilować ludzi – swoich użytkowników pod kątem zawodowym. Zatem Facebook wchodzi poniekąd trochę na polę Linkedina. 

Instagram 

W roku 2019 rozwój Instagrama stał pod znakiem IG TV (instagramowej telewizji), a także szukania nowych ulepszeń, możliwości rozwoju – biorąc pod uwagę, jak mocno rośnie popularność aplikacji TikTok wśród najmłodszych generacji.

Z jednej strony odpowiedzią na te wyzwania było pojawienie się rozwiązania pt. ”Series” (które ma nieco uporządkować treści pojawiające się w IG TV i upodobnić do YouTube’a). Z drugiej strony Instagram ulepsza swoje stories poprzez zaoferowanie nowego formatu – Reels, będący kopią rozwiązania z TikToka.

Linkedin

Uruchomienie nowej usługi Linkedin Live spowodowało niemałe poruszenie w branży marketingowej. Przez długi czas serwis pozostawał w tyle, jeśli chodzi o funkcje dla użytkowników i firm. LinkedIn Live jest obecnie dostępny w wersji beta i ma do niej dostęp bardzo ograniczona liczba użytkowników oraz firm. Nowa funkcja LinkedIn z pewnością pokaże, że komunikacja w obszarze B2B może być ciekawie prowadzona za pomocą transmisji wideo na żywo.

Email marketing 

Mijający rok był szczęśliwy rok również dla email marketingu. Rośnie świadomość tego, iż jednak społeczność zbudowana na platformach społecznościowych z dnia na dzień może być niedostępna. W związku z tym warto budować własne media za pomocą chociażby bazy mailingowej.

Dodatkowo wzrasta ciągle znaczenie automatyzacji i sztucznej inteligencji wykorzystywanej przy marketingu online – w tym również możliwości interakcji odbiorców mailingów m.in. poprzez dawanie feedbacku “łapka w górę”, bądź “w dół”, bądź też udzielanie komentarza przez odbiorców.

ePR

Dużym wyzwaniem w bieżącym roku była walka z fake newsami. Temat ten tak naprawdę to również duże wyzwanie na najbliższy rok dla osób z branży PR. O jego skali świadczy chociażby fakt, iż polaryzacja społeczeństwa, która zaczęła się na gruncie politycznym, niebezpiecznie przenika do innych sfer, uniemożliwiając prowadzenie dialogu czy też konstruktywnych debat. 

W walce z fake newsami bronią obosieczną stały się media społecznościowe. Social media mogą stać po ciemnej stronie (jako najszybsze obecnie narzędzie do dystrybucji “pseudo praw”). Mogą jednak także stać po przeciwnej stronie. O tym jak z fake newsami można walczyć za pomocą mediów społecznościowych pokazała w tym roku Ambasada Szwecji w Polsce czy Muzeum Auschwitz. 

Content Marketing

Rok 2019 pokazał firmom i markom, iż to ostatni moment na budowanie w pełni swoich mediów. Era zachłyśnięcia się mediami społecznościowymi oraz euforii wokół nich powoli mija – w szczególności dla tych, którzy widzieli w nich “darmowe” narzędzia marketingowe. Platformy społecznościowe (poza LinkedInem) sukcesywnie ucinają zasięgi, a reklamy w social media są coraz droższe. Firmy coraz częściej myślą o tym, aby budować własne, niezależne media.

Co jeszcze?

Dla mnie ten mijający rok będzie się najbardziej kojarzyć z dynamicznym rozwojem Digital Now – głównie pod kątem wprowadzenia do oferty szkoleń stacjonarnych i online. Był to rok głównie Linkedina – dużą popularnością cieszyły się przeprowadzane przeze mnie audyty, szkolenia, tworzenie strategii z tej właśnie tematyki.

W mijającym roku postawiłam również na budowanie kontentu oraz bazy mailingowej. Stworzyłem pierwszy w Polsce newsletter na temat Linkedina. Wierzę, że jest to dopiero początek długiej i wielkiej drogi.

Wam natomiast na ten nadchodzący Nowy Rok chciałbym życzyć wielu sukcesów na polu zawodowym i prywatnym. Realizacji wielu pasji i marzeń, o które będziecie musieli czasem zawalczyć. Aby porażki, z którymi czasem trzeba się zmierzyć, były nauką na przyszłość. Życzę Wam, aby ludzie, którymi się otaczacie byli dla Was inspiracją: zawsze życzliwi, pomocni i szczerzy.

Related Articles

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram