LOADING

PONAD 20 mało znanych faktów na temat LinkedIna

by marcinnieweglowski czerwiec 30, 2020

Kiedy miała miejsce pierwsza polska akcja z obszaru influencer marketingu na LinkedInie? Co z serwisem ma wspólnego Netflix? Czy to prawda, że platforma za chwilę stanie się marketplace’m dla zawodowych piłkarzy? No i co LinkedIn ma wspólnego z e-learningiem czy światem mediów? Odpowiedzi na między innymi te pytania znajdziecie poniżej.

1. Linki ze stron zewnętrznych nie są gorzej traktowane przez algorytmy LinkedIna

Potwierdziła to Erica Pyatt z LinkedIna podczas rozmowy z Markiem Amtowerem.

Algorytmy na LinkedInie nie działają tak samo, jak na Facebooku. Jest mnóstwo elementów, które wpływają na to, czy wpis z linkiem zewnętrznym przyjmie się wśród społeczności na LinkedInie, czy też nie. Serwis wiąże np. informacje zawarte na naszym profilu z tym, co publikują osoby z naszej listy kontaktów.

Innym elementem, który może wpłynąć na zainteresowanie postem jest długość artykułu. A dokładnie średnia ilość czasu, która jest potrzebna, aby się z nim zapoznać. Dlatego też od niedawna przy postach, zawierające odnośniki do stron zewnętrznych, pojawił się licznik. Informuje on, ile minut zajmie przeczytanie tego materiału.

 

2. LinkedIn to także treści ulotne

Podobnie jak to ma miejsce na Snapchacie, Instagramie czy Facebooku, także LinkedIn stawia na treści efemeryczne. Czyli takie, które są dostępne (“żyją”) na serwisie przez 24 godziny, po czym znikają bezpowrotnie. Linkedin zaczyna wdrażać format stories (“relacji” – po polsku) od lutego tego roku. Jest on na razie testowany na kilku rynkach, Brazylii i Holandii, a także w Australii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

3. Twój headline (nagłówek) w profilu zawodowym może mieć więcej aniżeli 120 znaków

LinkedIn sporo różni się z uwagi na wersję, z której korzystamy. I tak w aplikacji mobilnej tej platformy można ustawić dłuższy nagłówek profilu użytkownika. Z 120 znaków można go rozszerzyć do aż 260 znaków.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ jest to jeden z elementów, za pomocą którego LinkedIn indeksuje profile zawodowe. Innymi słowy ma on szansę częściej pojawiać się w wyszukiwaniach odbiorców tego serwisu.

 

4. Na LinkedIna nie wchodzimy wcale w poszukiwaniu pracy

W zeszłym roku na łamach Nowego Marketingu opisywałem szerzej, do czego może i do czego służy LinkedIn w Polsce. Niedawno zrealizowane badania w kraju potwierdzają moje doświadczenia.

Autorzy bloga dookolapracy.pl przeprowadzili badania na temat powodów korzystania z LinkedIna przez nas. Na podium nie znalazła się wcale odpowiedź związana z pracą.

Okazuje się, iż korzystamy z tego serwisu, aby: budować sieć kontaktów w swojej branży, mieć dostęp do ciekawych artykułów i publikacji oraz budować swoją markę osobistą. Temat pracy pojawił się dopiero na 4. miejscu.

 

5. Na LinkedInie jest 10 milionów osób związanych z branżą marketingową

 

6. LinkedIn jest także miejscem, w którym piłkarze szukają nowego klubu

Znana jest w Polsce historia byłego reprezentanta Polski – Damien Perquis, który właśnie na tej platformie szukał dla siebie nowego klubu. Nie był to oczywiście odosobniony przypadek.

 

7. Na platformie można znaleźć urzędników państwowych

Swoje konta firmowe na LinkedInie mają także niektóre ministerstwa. Do tego grona można zaliczyć m.in. Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Zdrowia. Trudno jednak szukać kont osobistych/ zawodowych poszczególnych ministrów.

Wyjątkiem jest Barbara Socha – wiceminister oraz pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. Na tle całej polskiej społeczności LinkedIna, jest ona dosyć aktywną użytkowniczką.

 

8. LinkedIn cyfrowem polem bitwy

Postępująca digitalizacja przyczynia się do tego, iż pojawiają się nowe wirtualne miejsca, które służą do budowania swoich narracji. Z uwagi na popularność, sporo uwagi skupia się na mediach społecznościowych. Od lat Facebook oraz Twitter mają problem z fake newsami, które rozpowszechniają się tam niezwykle sprawnie.

Temat ten także nie omija LinkedIna – w nieco innym kontekście. Do tej pory platforma była wykorzystywana przez chiński wywiad do werbowania potencjalnych sprzymierzeńców w Niemczech, jak i Wielkiej Brytanii oraz USA. Ostatnio była głośna sprawa hakerów, którzy wykorzystali serwis do złamania się do europejskich firm z branży obronnej. Do tego celu użyto wiadomości inMail zawierające zainfekowane linki.

Temat ten ostatnio wrócił na łamy mediów za sprawą chińskiego szpiega, który wykorzystał tę platformę do pozyskiwania cennych informacji na temat działań USA na świecie.

 

9. Linkedin jako narzędzie do identyfikacji sprawców zdarzeń

Podobnie jak to miało do tej pory miejsce w przypadku innych mediów społecznościowych (Facebook, Twitter), także ta platforma może być pomocna służbom do rozpoznania tożsamości osób. Ostatnio z LinkedIna skorzystało FBI do ustalenia sprawcy podpaleń wozów policyjnych w Filadelfii.

 

10. LinkedIn to także podmiot mediowy

Ponad 9 lat temu w łonie platformy powstał projekt LinkedIn Editors – znany od niedawna jako LinkedIn News. Jest to wewnętrzna redakcja serwisu, która obecnie liczy 80 redaktorów na całym świecie. Odpowiada ona m.in. za Daily Rundown – codzienny przegląd prasy, który jest dostarczany społeczności LinkedIna w postaci newsletter w 15 lokalnych edycjach.

LinkedIn News to także skrzyżowanie magazynu i telewizji. Co chwilę redakcja serwisu jest wzmacniania przez nowe nazwiska. Od niedawna można śledzić marketingowe tematy, które są podejmowane przez Callie Schweitzer.

 

11. LinkedIn to także platforma do e-nauki

W 2019 roku 93 milionów użytkowników tej platformy skorzystało z chociażby jednego z dostępnych kursów w ramach LinkedIn Learning. Wśród najpopularniejszych znalazły te związane z programowaniem (python), a także z zarządzaniem projektami, digital marketingiem oraz … Excelem.

 

12. Unikalny format treści dostępny tylko na LinkedInie

Jest nim broetry, który jest skrótem od skrzyżowania dwóch słów: browse oraz poetry. Czyli taka przewijana literatura – w wolnym tłumaczeniu. Nie jest to nic innego, jak post zawierający sam tekst, który jest poprzedzielany krótkimi akapitami. Kilka lat temu serwis BuzzFeed News zrobił materiał na ten temat.

Co ciekawe, pomimo upływu czasu tego typu format postów w dalszym ciągu przyciąga sporą uwagę odbiorców.

 

13. LinkedIn umożliwia pozbycie się niepoprawnych treści

Jeśli wstydzicie się jakiś treści, które opublikowaliście parę, paręnaście miesięcy temu na LinkedIn i chcielibyście się ich pozbyć na zawsze (ponieważ mogą zaważyć na Waszej karierze zawodowej), to można je usunąć.

 

14. LinkedIn wystąpił w filmie

Tym filmem był Deadpool 2.

 

15. LinkedIn jako dobre miejsce do szukania designerów

Nie tylko Behance czy Dribble. Według Garry’ego Tan (wieloletniego partnera w Y Combinatorze) LinkedIn jest miejscem, gdzie firmy i startupy powinny szukać projektantów.

 

16. Raperzy także korzystają z tego serwisu

Co najmniej 30 tysięcy z nich ma swoje konta na LinkedInie.

 

17. LinkedIn najlepszym narzędziem komunikacyjnym dla liderów

Według raportu Leadership in the Time of Covid-19: How Executives Should Communicate Through the Crisis agencji Ogilvy, platforma LinkedIn to najlepsze rozwiązanie do komunikacji przez CEO w obecnych czasach. Główne jej zalety? Duży wpływ (wirusowość treści, odbiorcy przekazu), a także szybkość przekazu.

 

18. Z LinkedIna nie korzysta codziennie 40% użytkowników 

Obecnie robi to prawie dwa razy więcej osób. Tak przynajmniej twierdzi firma Thinknum Alternative Data, która przeanalizowała zainteresowanie odbiorców platformą w przeciągu ostatniego roku.

 

19. Świat mody odkrywa LinkedIna

Z powodu koronawirusa, legendarny Tydzień Mody w Milanie przechodzi zupełnie w tryb online. Od 14 do 17 lipca internet zostanie opanowany przez kreacje damskie i męskie na sezon wiosna/ lato 2021. Będzie można to śledzić również na LinkedInie. Organizator – The National Chamber for Italian Fashion przewiduje streaming z tego wydarzenia na swoim LinkedIn Page.

 

20. LinkedIn pozwoli Ci dotrzeć do Netflixa

Platforma ułatwia również nawiązywanie kontaktów biznesowych – w skali globalnej, na niespotykaną skalę. W wywiadzie dla INNPoland, Kelly Luegenbiehl (wiceprezes ds. produkcji międzynarodowych w Netflixie) przyznała, iż LinkedIn jest jednym z głównych miejsc, za pomocą których ta platforma streamingowa dostaje propozycje na kolejne seriale.

 

21. LinkedIn głównym kanałem dystrybucji materiałów wideo w obszarze B2B

Tak wynika z badania autorstwa Vidyard oraz Heinz Marketing Inc. Przeprowadzono je na grupie 218 menedżerów od sprzedaży oraz marketingu z obszaru B2B.

LinkedIn w tym obszarze uplasował się na 3. miejscu ustępując miejsca wyłącznie stronie www oraz email marketingowi.

 

22. LinkedIn ma swój FollowFriday

Nie tylko na Twitterze był zwyczaj polecania ciekawych profili w każdy piątek. Takie podejście zostało przeszczepione na grunt polskiej społeczności LinkedIna przez Rafała Sobierajskiego. To on ponad rok temu wymyślił tę akcję i która niestety przetrwała raptem kilka miesięcy. Warto jednak o niej pamiętać, bo budowała lokalną specyfikę LinkedIna.

 

23. Influencer marketing na LinkedInie?

W środowisku B2B trudno jeszcze sobie wyobrazić typowe kampanie z wykorzystaniem internetowych celebrytów, ale pojawiają się pierwsze przesłanki. Za jedną z pierwszych akcji influencer marketingowych na LinkedInie odpowiada Mateusz Kusznierewicz, który w swoim poście promował batony energetyczne.

24. Cykl zakupowy na LinkedInie nie jest krótki

Według ostatnich ustaleń serwisu, średni cykl zakupowy (w przypadku pozyskania nowego klienta) trwa co najmniej 6 miesięcy. Nieco inaczej ten proces sprzedażowy wygląda jeżeli weźmiemy pod uwagę klienta, którego już znamy. W tym wypadku ten cykl trwa przeważnie 1-3 miesiące.

25. W ciągu 60 sekund użytkownicy platformy publikują 1200 postów

 

26. Użytkownicy nie preferują długich form wideo

Według ostatnich badań Jillian Bullock, społeczność tej platformy prefereuje materiały wideo nie dłuższe aniżeli 2 minuty.

 

Pobierz darmowego ebooka "Skuteczna sprzedaż na LinkedInie

Related Articles

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram