LOADING

Jak zwiększyć widoczność swojego profilu na LinkedInie?

by marcinnieweglowski Lipiec 04, 2020

Masz już stworzony profil na LinkedInie. Jest on uzupełniony o wszystkie pozycje. Podstawowa zasada jest taka, aby podać jak największą ilość informacji zachowując przy dokładność oraz cel, jakiemu przyświeca ten profil: szukasz pracy, szukasz nowych kontaktów i klientów w swojej branży. Potraktuj więc profil na LinkedInie jako coś więcej aniżeli rozbudowaną wizytówkę.

Teraz pora na to, aby zwiększyć ilość wyświetleń Twojego profilu. Jego liczba może przekładać się na większą ilość kontaktów. A te z kolei możesz konwertować w nowych klientów.

Gdzie znaleźć informację o liczbie wyświetleń profilu? Można je obejrzeć tutaj.

Co generalnie wpływa na ilość wyświetleń profilu? Można wyróżnić kilka elementów.

1. Twój profil wyróżnia się spośród innych

Jest to element, do którego należy (i warto!) się przyłożyć. Częstym problemem sprzedawców jest to, iż jest on traktowany po macoszemu. Efekt jest taki, że profil sprzedażowy nie wygląda ani sprzedażowo, ani biznesowo, tylko jak potencjalne CV, które czeka na rekrutera, a nie na potencjalnego kontrahenta.

Faktem jest, że poprawne uzupełnienie profilu zawodowego jest dosyć czasochłonne. Może zabrać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Ważne jest bowiem nie tylko umieszczenie zdjęcia profilowego oraz odpowiedniego cover photo. Trzeba też zadbać m.in. o nagłówek (tzw. headline), który powinien być przekonujący. Nie może się on jednak składać z ogólników typu rozwiązuje problemy firm. Nagłówek powinien być sprzedażową formą elevator pitch, czyli krótką, ale treściwą zapowiedzią tego, co chce się przekazać potencjalnemu klientowi (o długości max 120 znaków). 

Nagłówek jest taki ważny, ponieważ jest on nie tylko skondensowaną informacją o danej osobie. Służy on portalowi LinkedIn także do indeksowania profilu w ramach własnego systemu. Im lepiej o niego zadbamy (wliczając to użycie odpowiednich słów kluczowych), tym większe szanse na częstsze pojawianie się w wynikach wyszukiwania społeczności serwisu. 

Jednak posiadanie nawet bardzo dobrego profilu zawodowego to za mało, aby przybliżyć się do sukcesu sprzedażowego na LinkedIn, i to nawet po osiągnięciu tzw. “Najwyższego poziomu” (All-Star Page). Ciągła praca nad optymalizacją swojego profilu pozwala na lepszą jego ekspozycję na LinkedIn, zwiększając szanse na to, że potencjalny klient zwróci się do naszego handlowca, a nie handlowca konkurencji.

2. Przeglądaj profile swoich potencjalnych klientów

Podobnie jak Ty sprawdzasz, kto oglądał Twój profil, tak samo robią inni. Jeśli zobaczą osobę z interesującym nagłówkiem z pewnością, wejdą i sprawdzą więcej informacji. Możesz skorzystać z wyszukiwarki LinkedIna, aby znaleźć interesujących klientów, a następnie wejść na ich profile.

3. Bądź aktywny

LinkedIn to portal stworzony do tego, aby dzielić się swoją wiedzą, opinią i doświadczeniem. Komentując czyjeś posty, pokazujemy swoją wiedzę i kompetencję. W dalszym ciągu niewielki procent użytkowników serwisu platformy publikuje swoje treści, więc jest duże pole do działania.

Często dostaję zapytania od klientów, jak często to robić i co publikować. W takich sytuacjach zawsze odpowiadam w następujący sposób: warto znaleźć dla siebie takie rozwiązanie, aby stworzyć swojego rodzaju nawyk, budując u odbiorców przeświadczenie o cykliczności tych działań. Dla kogoś może być to np. piątek, bo akurat jest szefem dużej firmy i w ten dzień ma czas podzielić się wiedzą ze społecznością LinkedIna lub ma więcej czasu, aby wziąć udział w dyskusjach z jego obszaru zawodowego

Generalnie w kwestii kiedy warto myśleć w ujęciu tygodniowym. Nie jestem wielkim zwolennikiem np. codziennego publikowania treści. Z mojego doświadczenia: rzadziej znaczy więcej. Zamiast tego zawsze proponuje klientom skupienie uwagi na śledzenie wątków i dzielenie się w nich ekspercką wiedzą. Jest to kolejny obszar LinkedIna, w którym jest duże pole do działania. 

4. Publikuj treści na LinkedIn Publishing

W ramach swojego profilu zawodowego platforma umożliwia prowadzenia czegoś coś na kształt bloga. Dlatego to narzędzie jest ważne z punktu widzenia ilości wyświetleń profilu?

Po pierwsze, są to jedyne treści z platformy LinkedIna, które są indeksowane przez Google’a. Innymi słowy ktoś może natknąć się na nasz artykuł z poziomu wyszukiwarki internetowej.

Po drugie, tego rodzaju treść buduje dodatkową wartość profilowi. Im częściej poprawiamy, aktualizujemy swoje dane na profilu, tym jest większe prawdopodobieństwo, że będziemy się częściej wyświetlać innym użytkownikom LinkedIna.

Po trzecie, artykuły publikowane na LinkedInie są swego rodzaju zaproszeniem do nawiązania kontaktu.

5. Używaj hashtagów (#), aby zwiększyć widoczność treści

LinkedIn sugeruje umieszczenie nie więcej aniżeli 2-3 hashtagów w treści każdego opublikowanego wpisu. Dlaczego? Ponieważ w taki sposób platforma indeksuje treści się tam pojawiające.

Po za tym za ich pomocą stara się łączyć swoich odbiorców. Jeżeli np. na swoim profilu zaznaczyłem, że chcę obserwować hashtag #marketing, to LinkedIn raz na jakiś czas będzie mi podrzucać posty odbiorców, którzy użyli w swoich wpisach ten sam hashtag i niekoniecznie są w gronie moich kontaktów.

6. Zaangażuj się w posty swojej sieci i potencjalnych klientów

Codziennie poświęć 15-30 minut na przeglądanie news feeda (głównego kanału informacyjnego) w poszukiwaniu odpowiednich treści. Może to oznaczać komentowanie postów innych. Jest to świetny pomysł na to, aby pozostać w kontakcie z potencjalnymi klientami i często nie wymaga tyle czasu, co przygotowanie samemu danego posta.

7. Udostępniaj link do swojego profilu

Na innych platformach społecznościowych, w mailach, na stronie internetowej. Udostępniając link do swojego profilu, upewnij się, że jest on poprawny. Pamiętaj także, aby sprawdzić swoje ustawienia prywatności – czy Twój profil ma charakter profilu publicznego – jest widoczny przez wszystkich (wśród społeczności LinkedIna, jak i osoby, które znalazły Twój artykuł w Google’u).

Biorąc pod uwagę, że LinkedIn jest kluczowym elementem generowania potencjalnych klientów, zwiększenie liczby wyświetleń profilu jest wskaźnikiem efektywności (KPI), o którym warto pamiętać.

1 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram