LOADING

Możliwe formaty employer brandingu do zastosowania na LinkedInie

by marcinnieweglowski sierpień 03, 2020

Komunikacja na LinkedInie nie musi być nudna. Może być nudna, jeśli firma lub marka nie ma pomysłu na siebie – co może być efektem braku pogłębionych badań na temat swojej organizacji. Nie jestem także zwolennikiem szukania na siłę “kreatywności” w komunikacji. Często to właśnie proste (i wcale nie nudne) rozwiązania dobrze się sprawdzają.

Zdarza mi się pracować z markami, dla których employer branding ma czymś szczególnym. Takim niewidzialnym, a raczej nienachalnym rozwiązaniem na styku marketingu/ PR i HR, co pozwoli lepiej budować ekspozycję na rynku. Trwa więc poszukiwanie tej big idea, co często (bez przejścia przez eksplorację DNA podmiotu) przypomina znalezienie igły w stogu siana. W międzyczasie pojawiają się momenty zwątpienia czy czasem sugerowana filozofia employer brandingowa nie będzie czymś podobnym do tego, co stosuje konkurencja na LinkedInie.

Koła nie da się wynaleźć po raz drugi. Można jednak spojrzeć na to, jak inne marki wykorzystują potencjał firmowo-pracowniczy do budowania wizerunku pracodawcy na LinkedInie. Tego typu podejście pozwala organizacjom na poradzenie sobie z kompleksami i/ lub wątpliwościami. Bo nic tak nie motywuje do zmian, jak działania konkurencji.

I taki właśnie cel wyświeca mojemu artykułowi. Zebrałem zbiór taktyk najczęściej stosowanych przez firmy na LinkedInie w obszarze employer brandingu. Myślę że markom szukającym swojego miejsca w tym obszarze, ułatwi to podjęcie decyzji, w którą stroną powinny podążać.

1. Kompetencje (jednostki)

MediaMarkt to znana sieć sklepów z RTV i AGD. Kojarzy się głównie z działalnością w obszarze stricte konsumenckim. Jednak ma swój dział sprzedaży dla firm (B2B). Czemu nie pokazać ludzi, którzy odpowiadają za ten obszar na pierwszej linii?

Źródło

2. Rozwój (jednostki)

Czy schematy stosowane w “konsumenckich” mediach społecznościowych (czytaj – Instagram) można przenieść na pole employer brandingu na LinkedInie? Jak najbardziej. Pokazał to producent mrożonek – firma FRoSTA. 

Źródło

3. Kontekst (sytuacji)

Od kilku miesięcy żyjemy w nowej rzeczywistości. Dystans społeczny i bezpieczeństwo sanitarne stały się nieodzowną częścią teraźniejszości. A że o sprawach prostych, trywialnych czy też oczywistych lubimy zapominać, to czemu o tym nie przypomnieć w lekki sposób? Brawa dla McDonald’s za inicjatywę, dzięki niej cała branża HoReCa zyskuje parę dodatkowych punktów.

Źródło

4. Zainteresowania (jednostki)

Każdy z nas ma jakieś zainteresowania – mniejsze lub większe. Warto o tym pamiętać także w kontekście swoich pracowników. Może się okazać, że dana osoba, która w pracy “robi swoje”, po pracy robi niesamowite rzeczy – jak ten pracownik jednego z centrów dystrybucyjnych firmy Biedronki.

Źródło

5. Potencjał (jednostki)

Od zarania dziejów ludzi interesowały historie. Oczywiście takie historie przez wiele “H”. Nie bez powodu do naszych czasów utrzymał się mit “od pucybuta do milionera”. Ludzie zagłębiają się w tego typu historie z ciekawości – aby dowiedzieć się, jak to było od początku, krok po kroku. Czemu podobnego formatu nie stosować w employer brandingu? W tym zakresie sieć Kaufland wyznacza pewen kierunek.

Źródło

6. Autorytet (jednostki)

Wiele osób chciałoby pracować np. w firmie Tesla, ponieważ pociąga ich nie tylko sama marka ale i osoba założyciela – Elona Muska. Oczywiście nie jest to wyjątek od reguły. Można tak powiedzieć o wielu innych organizacjach (Netflix, InPost, BNP Paribas, Brand24).

Przed koronawirusem w oczach wielu osób, CEO czy też główni dyrektorzy pełnili rolę biznesowych influencerów (nie mylić z celebrytą) lub też autorytetów w swoich dziedzinach. Jedni i drudzy byli końmi pociągowymi działań employer brandingowych w swoich firmach. W obecnych czasach muszą oni jednak pełnić rolę kogoś pokroju męża stanu. Jednak rola przewodnika w dalszym ciągu jest niezwykle istotna.

Iam Callum to ikona w świecie projektowania samochodów. Od 20 lat odpowiada za design pojazdów marki Jaguar. W maju zeszłego roku na LinkedInie opublikował on artykuł Lessons learnt from 40 years as designer. Zawarł w nim kilka ponadczasowych porad, jak być prawdziwym projektantem: czego wystrzec się, na co zwrócić uwagę. Celem tego tekstu było zachęcenie projektantów do przyłączenia się do tworzenia historii marki Jaguar. Oferta pracy w postaci historii autorytetu.

7. Wartości (kolektywne)

Jesteś firmą, dla której kluczowe są wypracowane wartości? Są one tak ważne niczym niepodległość? W takim razie zademonstruj to – zamiast mówić o nich w kółko. Popatrz, jak inni to robią – Netguru.

Źródło

8. Transparetntność (organizacji)

Budowanie marki pracodawcy może przyjąć formę zmagań z wyzwaniami samej branży; z obalaniem mitów. Może być także tak, że jakiś obszar w organizacji, który wymaga szczególnego wyjaśnienia. Na przykład, jak wygląda telemarketing w obszarze B2B w sektorze farmacji.

Źródło

9. Osiągnięcia (jednostki)

Działania employer brandingowe można połączyć z obszarem new business. Taki miks serwuje sieć franczyzowa So! Coffee Polska na LinkedInie. Jest to na tyle unikalne, ponieważ przez pryzmat pracowników (ich osiągnięć oraz doświadczenia) buduje się wizerunek wiarygodnego i solidnego partnera w oczach osób zainteresowanych otworzeniem biznesu kawiarnianego.

Źródło

10. Onboarding (organizacyjny)

Jeżeli takiemu klubowi piłkarskiemu jak londyński Arsenal LinkedIn może służyć do działań onboardingowch, to czemu tego nie wdrożyć u siebie? Czemu nie pokazać wzmocnień firmy (nowych pracowników z danych działów) w taki sposób, jak właśnie robią to tego typu organizacje sportowe?

Źródło

Źródło zdjęcia: Tim Mossholder

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram